Шановний друже!
Ми продовжуємо дослідження «безлюдного» материка, «імперії холоду», «полюсу недосяжності», «полюсу вітрів», «континенту без кордонів»
Для плідної роботи з матеріалами дистанційного заняттям №2 тобі знадобиться:
• географічний атлас материків та океанів;
• контурна карта материків та океанів;
• авторські флешролики дистанційного курсу "Останні Terra Incognita нашої планети";
- для записів – роздруковані листи опорно-інформаційні схеми школярів, які пропонуються до кожного заняття у даному дистанційному комплексі.
П л а н з а н я т т я
(для переходу до тематичних блоків заняття натисніть на гіперпосилання у даному плані заняття):
1. Підлідний рельєф материка.
2. Будова земної кори Антарктиди.
3. Корисні копалини.
4. Кліматичні умови Антарктиди.
5. Льодовики та води суходолу Антарктиди.
6. Своєрідність органічного світу Антарктиди.
7. Вплив людської діяльності на природу Антарктиди. Екологічні проблеми материка
Висновки до заняття
Питання для самостійного контролю знань
РОЗПОЧИНАЄМО:
1. Підлідний рельєф материка.
Завдяки льодовиковій «шапці» Антарктида значно вища за інші материки. Її середня висота становить 2040 м. Однак, якщо уявно зняти льодовиковий покрив, Антарктида за висотою стане передостанньою – лише 410 м.
Підлідний рельєф Антарктиди пов'язаний з будовою земної кори. Він дуже складний: гірські хребти чергуються з великими рівнинами. Під масою льодового покриву протягом мільйонів років рівнини прогнулися. Нині близько 1/3 материка знаходиться нижче рівня води Світового океану.
За характером рельєфу Антарктиду поділяють на Східну і Західну. Східна Антарктида, що розміщена в межах давньої платформи, являє собою підвищене льодовикове плато. Його межею є Трансантарктичні гори, вершини яких подекуди здіймаються навіть над поверхнею льодовикового покриву. Західна Антарктида — низовинна. Деякі її ділянки лежать нижче рівня моря на 1000-2500 м. Молодий гірський хребет на Антарктичному півострові подібний за віком та будовою до південноамериканських гір й можливо є їх продовженням. Тому вчені називають його Антарктичними Андами.
2. Будова земної кори Антарктиди.
Ще у середині ХХ ст. серед вчених велися дискусії, що приховано під льодовиковим панциром Антарктиди: океан, архіпелаг островів чи суцільний материк. Остаточну відповідь дали дослідження земної кори. Так було встановлено, що Антарктида має материковий характер земної кори.
Пригадайте, чим відрізняється земна кора материкового та океанічного типу?
В основі континенту лежить давня Антарктична платформа, кристалічний фундамент якої утворився, в далекому геологічному минулому: в архейську та протерозойську ери (кілька мільярдів років тому). Це підтверджує думку, що Антарктида – частина давньої Гондвани. Відокремившись від давнього континенту в результаті розколу, вона поступово дрейфувала на південь. Сучасне своє положення Антарктида зайняла близько 65 млн. років тому.
Вірогідно, у цей саме час у західній частині материка сформувався молодий пояс складчастості, в якій знаходиться діючий вулкан Еребус. Він був відкритий 28 січня 1841 року Джеймсом Кларком Россом, назву корабля якого й носить. Висота 3794 м. На дні кратера завжди хлюпотить озеро розплавленої лави.
Відшукайте на відповідному слайді флешролику «Антарктида-2», які частини Антарктиди зайняті платформою, які – поясами складчастості. Які форми рельєфу їм мають відповідати?
3. Корисні копалини.
У зв'язку із суворими природними умовами корисні копалини в Антарктиді розвідані недостатньо. Нині міжнародною угодою їх розвідку і розробку заборонено до 2041 р. Але вже відомо, що на материку є поклади кам'яного вугілля, руд чорних та кольорових металів тощо. На Землі Королеви Мод знайдено залізні руди, кам'яне вугілля, кришталь; на Землі королеви Вікторії — кам'яне вугілля, залізні та мідні руди, а на Антарктичному півострові — мідні руди, золото, срібло.
Поясніть, чому в Антарктиді є поклади тих самих корисних копалин, що й на інших материках.
4. Кліматичні умови Антарктиди.
Поміркуйте: Як географічне положення впливає на клімат Антарктиди?
Як льодовиковий покрив може впливати на клімат?
Клімат Антарктиди найбільш холодний та суворий на земній кулі. Це визначається, насамперед, географічним положенням материка та його значною висотою над рівнем моря. В центральній частині материка півроку панує полярний день, півроку — полярна ніч.
Пригадайте, що таке альбедо? Від чого залежить альбедо поверхні?
Протягом полярного дня (грудень-лютий) сонце зовсім не заходить за горизонт. За цей період року в Антарктиду надходить більше сонячного тепла, ніж у район екватора. Але малий кут падіння сонячних променів не дає материку прогріватися, а альбедо білого кольору льоду сягає 90% тепла. Цим пояснюються низькі середньодобові температури повітря, що влітку не підіймаються вище -30°С, а взимку бувають нижче -70 °С. Найнижча температура повітря, що спостерігалася в Антарктиді й усьому світі, була зафіксована на російській станції «Восток»: -89,2 °С.
Пригадайте, як формуються області атмосферного тиску над Антарктидою?
• Як області тиску впливають на формування постійних вітрів над Антарктидою?
Вкрай низькі температури призводять до низхідних рухів повітря та формування області постійно високого атмосферного тиску. А це зумовлює дуже малу кількість опадів. Унаслідок великої різниці атмосферного тиску над внутрішніми областями Антарктиди і над океанами, що її оточують, у прибережній смузі дмуть постійні вітри з материка. Ці вітри назвали стоковими. При охолодженні щільність повітря збільшується, й воно неначе стікає з материка в бік океану під дією своєї ваги. Оскільки льодовий покрив Антарктиди рівний й не утворює перешкод на шляху вітрів, то їх швидкість досягає іноді до 360 км/год. Вони, підіймаючи у повітря великі маси снігу, зносять їх з материка.
Пригадайте, в межах якого кліматичного поясу знаходиться майже вся територія Антарктиди?
• Дайте характеристику антарктичного та субантарктичного кліматичних поясів.
Практично вся територія континенту знаходиться в антарктичному кліматичному поясі. Тут панують антарктичні повітряні маси. Погода морозна і суха.
Тільки північна частина Антарктичного півострова заходить у субантарктичному поясі, який знаходиться влітку під впливом під впливом більш теплих й вологих помірних повітряних мас, а зимою – холодних і сухих антарктичних.
5. Покривний льодовик та води суходолу Антарктиди
Пригадайте, як формуються льодовики?
• Чим відрізняються гірські льодовики від покривних?
З суворими кліматичними умовами Антарктиди пов’язане формування її покривного зледеніння. Лід лежить на поверхні материка шаром, потужністю 2000-4500 м! Льодовиковий щит Антарктиди нагадує купол, піднятий у центрі і знижений до країв.
Лід на материку виник всього 10-20 млн. років тому з нашарувань снігу, який випадає постійно і ніколи не тане. Сніжинки поступово перетворювалися у льодяні зерна, а під вагою шарів, що лежать вище, утворився лід. Він під впливом своєї ваги поступово сповзає в океан, утворюючи шельфові льодовики. Вони є ніби морським продовженням льодового покриву материка. Найбільший із них — льодовик Росса, який за площею майже дорівнює території України. Товщина льоду до 700 м. Відкритий у 1841 році Дж. К. Россом.
Окремі частини льодовика, досягши моря, відламуються й утворюють величезні айсберги.
Поміркуйте, чим небезпечні айсберги для судноплавства? Як люди починають використовувати айсберги?
Антарктичні айсберги дуже великі. Вони здіймаються над водою на 100 м і більше. Площа досягає кількох десятків кілометрів. Айсберги можуть триматися на плаву, або ж сидіти на мілині.
Зрідка зустрічають ділянки материка вільні від льоду, а влітку — і від снігу. Вони називаються антарктичними оазисами. Їх загальна площа не перевищує 0,3% території Антарктиди.
Поміркуйте, у яких частинах Антарктиди можуть утворюватись антарктичні оазиси?
Як ви думаєте, які причини утворення антарктичних айсбергів?
6. Своєрідність органічного світу Антарктиди.
Рослинність та тваринний світ Антарктиди вирізняється винятковою бідністю й своєрідністю.
Пригадайте, що таке природна зона?
З’ясуйте, в межах якої природної зони лежить Антарктида?
Більшість території Антарктиди лежить в межах природної зони антарктичних пустель. Ґрунти тут зовсім відсутні.
Поясніть, чому ґрунти в природній зоні антарктичних пустель не формуються.
Де існують рослини в Антарктиді при відсутності ґрунтового покриву?
Тут бідна рослинність зосереджена тільки в оазисах. Влітку кам'яна поверхня оазисів нагрівається сонячним промінням і нагріває навколишнє повітря. Тому трапляються мохи, лишайники, в озерах — водорості. Зрідка можна побачити гриби і навіть квіткові рослини.
• Чому жииття тварин в Антарктиді пов’язане з водою?
Тваринний світ Антарктиди пов'язаний з морем, багатим на планктон та рибу, що є джерелом живлення ссавців та птахів. Типовими тваринами Антарктиди є пінгвіни. Це птахи, що не літають, але добре плавають. Вони живляться рибою і різними ракоподібними. Мають під шкірою товстий шар жиру, який рятує від холоду. Пінгвінів в Антарктиді налічується кілька видів. Найбільшими є імператорські пінгвіни, зростом близько 1 м. Вони надовго не залишають суходіл. Гніздо будують далеко від берега з камінчиків, у яке самиця відкладає одне яйце. Його «висиджує» самець, утримуючи на лапках й накривши теплим пухом свого тіла. До літа пташенята мають достатньо підрости, щоб бути здатними дійти до берега океану і навчитися добувати собі їжу.
Найбільш чисельні – пінгвіни Аделі, зріст яких не перевищує 50 см. Вони зимують в океані. На узбережжі з'являються влітку. Для гніздування вибирають низькі острівці, які добре освітлюються сонцем.
На суходолі у пінгвінів немає ворогів, зате в морі – це тюлені. На суходолі вони незграбні, важко пересуваються, неначе перетаскуючи своє валькувате тіло. Але у воді відмінно плавають. Горе пінгвіну, який не встигне вистрибнути на берег. В Антарктиді відомо п’ять видів тюленів. Найбільшим серед них є морський слон, який важить до 6 тон. Маси понад півтони сягає морський лев. У старих самців навколо шиї виростає грива. Найбільш ненажерливим є морський леопард. Він полює не лише на пінгвінів, але й на дитинчат інших тюленів.
У прибережних водах водиться найбільша тварина світу — синій кит. Його їжа — планктон. Є й хижі кити — кашалоти і касатки.
Багато в Антарктиді птахів. Улітку до її берегів прилітають альбатроси, буревісники, баклани, чайки-поморники. В Антарктиді відомі кліщі, більшість яких паразитує на тілі тварин, та безкрилі мухи.
Поміркуйте, до яких чинників природи є пристосування у вигляді відсутності крил у антарктичних комах?
Проте своїм гомоном тварини оживляють одноманітні завивання антарктичного вітру лише влітку. На зиму птахи відлітають, тюлені упливають на північ. Лише пінгвіни залишаються зимувати на довгу полярну ніч, збираючись у великі колонії й рятуються так від холоду.
7. Вплив людської діяльності на природу Антарктиди.
Неповторна природа Антарктида вже зазнала негативного впливу господарської діяльності людини. Над нею була виявлена озонова дірка. Крізь неї проникають на поверхню материка згубні для живих істот ультрафіолетові промені сонця. Вважать, що причиною ушкодження озонового шару в Антарктиді є господарська діяльність людини далеко за її межами. Через систему повітряних потоків у верхніх шарах атмосфери забруднене газами (фреонами) повітря, зносяться до полюсів. Там фреони й руйнують озон. Завдяки прийнятим міжнародним угодам нині застосування фреонів різко скоротилося. Але до остаточного подолання проблеми ще далеко, оскільки фреони зберігаються в атмосфері 50-100 років.
На полярних станціях, які працюють на узбережжях Антарктиди, було відмічене деяке скорочення площі територій, вкритих льодом. Це пов’язують з глобальним потеплінням клімату планети.
Висновки до заняття:
- Суворість природних умов Антарктиди пояснюється особливостями її географічного положення в межах Південного полярного кола.
- За характером рельєфу і геологічної будови Антарктиду поділяють на Західну і Східну. Західна Антарктида знижена, Східна — підвищена.
- Антарктида переважно знаходиться в антарктичному кліматичному поясі. Це найхолодніший материк планети.
- Органічний світ антарктичної пустелі бідний. Життя зосереджується у прибережній частині. Типовими тваринами є птахи, зокрема пінгвіни, і ссавці —тюлені.
- Глобальні екологічні проблеми людства вже торкаються Антарктиди. Озонові дірки викликані забрудненням атмосфери у найбільш заселених частинах планети, танення льодовиків у результаті глобального потепління, формування стихійних смітників у наслідок активізації туризму в Антарктиці та ін.
Запитання та завдання для усного самоконтролю знань
Шановний юний географе!
Якщо Ви з легкістю відповіли на всі питання можете ВИПРОБУВАТИ СВОЇ СИЛИ У ТЕСТОВОМУ КОНТРОЛІ ДО РОЗДІЛУ «Антарктида». Творчої наснаги та успіхів!
З повагою і вірою у Вас.
Маханько Олена Анатоліївна, вчитель географії КЗШ №44 |