Проблемно-пошукові та творчі завдання до курсу
-
Пінгвіни – своєрідний символ Антарктиди, поясніть, що ж дозволяє цим птахам вижити у найсуворіших кліматичних умовах льодяного континенту. Крім того, свої яйця пінгвіни-самці носять протягом двох місяців на ногах і весь цей час голодують поясніть таку «забаганку» цих птахів.
-
Напишіть есе «Антарктида – глобальна «кухня погоди» Землі»
-
Однією з найбільш відомих глобальних екологічних проблем сучасності – озонові діри – це місцевий спад концентрації озону в стратосферіна 10-40%. Вперше озонова діра діаметром понад 1 000 км була відкрита над Антарктидою у1985 році групою англійськихвчених. Особливістю антарктичної «озонової діри» є її пульсуючий характер: існує не постійно, коливається й діаметр озонової діри, максимальних своїх розмірів досягає щороку наприкінці липня-серпня. Поміркуйте та висловіть припущення, чому найбільша озонова діра утворюється в Антарктиці та поясніть причини її пульсуючого характеру.
-
Вас запросили взяти участь у роботі комплексної антарктичної експедиції у складі: біологів, екологів, медиків, геологів, гляціологів, кліматологів, метеорологів. За одним із напрямків (за власним вибором) складіть програму наукових досліджень в Антарктиді та окресліть проблеми, що можуть виникнути у процесі її реалізації.
-
Антарктида – найбільша полярна пустеля світу, Сахара – найбільша тропічна пустеля планети. Порівняйте ці пустелі та складіть якомога повніший перелік спільних рис природи.
-
За оцінками вчених, біля берегів Антарктиди плаває близько 100 тис. айсбергів, кожний з них «живе» близько 6-12 років, тоді як гренландські – лише 2-3 роки. Поясніть причини довголіття антарктичних айсбергів.
-
У 1975 році в Саудівській Аравії було організовано першу у світі кампанію з буксирування айсбергів. Розрахунки свідчать, що у разі розтоплення айсбергу завдовжки 1 км і завтовшки 40 м одержаної води вистачить для забезпечення міста з населенням 100 тис чол. протягом 8-9 місяців. Біля берегів Антарктиди щорічно утворюється кілька тисяч таких і значно більших айсбергів, проте буксировка антарктичних айсбергів у країни Африки, до півострову Каліфорнія поки ще − наукові проекти. Комп’ютерне моделювання різних варіантів свідчить про проблеми та ймовірні наслідки, які виникнуть у процесі транспортування айсбергів. Запропонуйте власні варіанти цих проблем та небезпек.
-
«Амундсен-Скотт» − перша антарктична станція в глибині континенту, заснована в 1956 році, через 45 років після підкорення Південного полюсу, і носить ім'я славних першопрохідців крижаного материка. В момент заснування станція розташовувалася точно на місці 90° південної широти, проте сьогодні вона знаходиться приблизно в 100 метрах від точки Південного полюсу. Поясніть це протиріччя.
-
Перше місце в світі з мінімально-зареєстрованою середньорічною температурою у -57,8 °C займає антарктична станція «Амундсен-Скотт», яка розташовується на висоті 2800 метрів над рівнем моря. Опадів там практично не буває.
Схожі суворі кліматичні умови й на станції «Восток», яка розміщена на самому магнітному полюсі Землі в 1253 км від Південного географічного полюсу. Це полюс холоду планети: саме тут був зафіксований абсолютний мінімум температури на планеті -89,2 °C, загалом, протягом року показники термометра коливаються між -31 °C і -68 °C, середньорічна − складає -55,3°C. Але низька температура - це ще не головна незручність для життя людини на «Восток»: тут майже нульова вологість повітря, середньорічна кількість опадів − 18 мм/р, а також брак кисню і вуглекислого газу.
«Столиця Антарктиди» − найбільше поселення та науково-дослідна станція Мак-Мердо, яка розміщена на шельфовому льодовику, на відстані 12 градусів від Південного полюсу, характеризується м’яким кліматом: близько -3...-5 °С влітку і не нижче -30 °C взимку, середньорічна температура близько -16,6°C, а опадів – 151 мм/р.
Ще сприятливіші кліматичні умови притаманні для єдиної української атарктичної станції, географічні координати якої 650 пд.ш., 640 зх.д.: середня температура влітку близько 0 °C, взимку не нижче від -18 °C, ймовірні різькі зниження температури повітря взимку (до -47 °C). Близько 300 днів на рік − опади, небо безхмарне лише 25-30 днів.
Порівняйте кліматичні умови описаних антарктичних станцій, поясніть передумови та чинники формування саме таких показників для кожної з них. Визначте кліматичні пояси та області в межах яких вони розташовані.
-
Кожний бажаючий долучитись до антарктичної експедиції повинен бути: експертом широкого профілю, мати відмінне здоров’я й успішно пройти акліматизацію, яка триває від одного тижня до одного-двох місяців. Поясніть необхідність цих основних вимог, розкрийте особливості процесу акліматизації полярників.
-
Складіть кросворд за матеріалами дистанційного курсу
-
Розробіть макет візитної карти Антарктиди, рекламного буклету для туристів-екстремалів (за власним вибором).
Змістовні посилання
|